Раніше це здавалося нудним. Ну справді — якісь облігації, якісь відсотки, державні папери… Але раптом усе змінилося. За останній рік українці вклали в ОВДП на 16% більше, ніж до того. Це — понад 50 мільярдів гривень. Серйозно? Так. І це ще не кінець.
Що сталося і чому це всім цікаво
Коли все навколо хитке, шукаєш щось, що не розвалиться завтра. І саме тоді в гру заходить держава — з гарантованим поверненням і дохідністю. Як бонус — не треба платити 18% ПДФО й 1,5% військового збору. Ну, приємно ж. І це вже не просто «плюсик», це серйозний аргумент для багатьох, хто ще вчора тримав гроші під матрацом.
Уяви: ти — підприємець, є вільні 200 тисяч, депозит у банку дає 13%, а тут — до 19%. І з гарантією. Що ти вибереш? Питання майже риторичне.
Яку дохідність давали ОВДП у квітні
Окей, цифри. У квітні 2025 року найкоротші облігації (на 3-6 місяців) давали ~17,3% річних. Річні — до 18,5%. А трирічні? Там уже до 19,75%! Така прибутковість виглядає, м’яко кажучи, не гірше, ніж більшість бізнесів у мирний час.
А головне — ти точно знаєш, скільки отримаєш. Ніякого валютного ризику. Ніяких «якщо». Просто купив — і чекаєш, поки держава поверне своє з відсотками. Звучить скучно? Можливо. Але стабільно.
Кому це підходить і чому це не тільки «для багатих»
Тут не потрібно бути інвестором у п’ятому поколінні. Насправді — вистачить мати ID-картку і хоча б 10 тисяч гривень. Це все. Далі — вибір брокера, реєстрація, і ось ти вже тримаєш перші папери у себе в додатку. Наче акції, тільки без інсайдерських ризиків і біржового цирку.
Знайома розповідала: купила на 50 тисяч гривень облігацій для сина. Каже, краще хай росте з грошима, які працюють, ніж з іграшковим сейфом. І, чесно, це звучить розумно.
А як щодо ризиків? Бо держава ж…
Це головне питання, яке зупиняє багатьох. Бо, ну… держава, справді. Але. Навіть під час війни жодного разу не було затримки з погашенням. Жодного. І це не випадковість — це політика. Упустити довіру — це втратити ринок. В уряді це розуміють. І поки що — справляються.
Звісно, залишаються технічні моменти: іноді платформи зависають, іноді курси не такі вигідні. Але глобально — це працює. І працює краще, ніж очікували скептики.
Що кажуть цифри — і чому цього ще мало
Так, зростання на 16% — вражає. Але якщо глянути на загальну кількість інвесторів — близько 37 тисяч фізосіб — це крапля. Україна має 40 мільйонів населення. Із них мільйони мають заощадження. Але тільки тисячі користуються ОВДП. Чому? Бо мало хто розуміє, що це взагалі таке.
Тобто… є ще куди рости. І цей ріст буде. У найближчі роки — гарантовано.
Як почати — якщо ти взагалі в цьому новенький
Один день. Серйозно, тобі вистачить одного дня, щоб розібратись. Платформа, реєстрація, вибір терміну — і все. Зручно. Без квестів, без черг у банках. Навіть мамі можна пояснити.
Якщо не знаєш, з чого почати — погугли «як купити ОВДП через ПриватБанк» або «bond.ua». Дуже скоро ти зрозумієш, що це простіше, ніж купити валюту в обміннику.
А ще — це втягуює. Один випуск купив — далі вже сам аналізуєш терміни, дохідність, графіки. І, раптом, фінансова грамотність уже не здається абстракцією.